Du är här: 

Kontakta oss

Besöks- och postadress hittar du under fliken "Kontakta oss" till höger på sidan. E-postadresser för närbiblioteken hittar du på respektive biblioteks sida.

Stadsbiblioteket

Telefon 026-17 96 00
 

Bibliotekarie, inköpsansvar musik och film
Nils Ahnland, telefon 070-082 67 65
nils.ahnland@gavle.se

Biblioteksassistent, utställningar, affischering, broschyrer
Christina Andersson, telefon 026-17 97 30
christina.x.andersson@gavle.se

Bibliotekarie
Marika Andersson (tjänstledig)

Bibliotekarie, barn och unga, TV-spel 
Per Berg (tjänstledig)

Biblioteksassistent, musik
Pamela Berglund, telefon 070-082 67 66
pamela.berglund@gavle.se

IT-bibliotekarie
Hans Blomqvist
hans.blomqvist@gavle.se 

Bibliotekarie, inköpsansvar romaner och fakta, tidningar och tidskrifter
Ann-Kristin Bos, telefon 070-084 07 10
ann-kristin.bos@gavle.se 

Barnbibliotekarie
Madelene Falkenström (vik.)
madelene.falkenstrom@gavle.se 

Bibliotekarie, tecknade serier, Libris
Daniel Gustavsson (tjänstledig)

Biblioteksassistent, barn och unga
Bahar Hajo
bahar.hajo@gavle.se

Bibliotekarie, bibliotekets webb
Susanne Harris
susanne.harris@gavle.se

Bibliotekarie, mångspråkig litteratur (vuxen), fjärrlån
Jakob Hedbom
jakob.hedbom@gavle.se

Bibliotekarie, fjärrlån
Gunilla Hultsjö
gunilla.hultsjo@gavle.se 

Bibliotekarie,  talböcker, Boken kommer, Företagsinformation
Lena Jansson, telefon 026-17 94 58
lena.m.jansson@gavle.se

Biblioteksassistent, schema, kontering, kravhantering
Sirkka Johansson
sirkka.johansson@gavle.se

Biblioteksassistent, mångspråkig litteratur, offentligt tryck
Susanna Kelemen, telefon 026-17 94 54
susanna.kelemen@gavle.se 

Biblioteksassistent
Karin Landström
karin.landstrom@gavle.se

Bibliotekarie, finskspråkig litteratur,  vuxenutbildning
Elina Latomaa
elina.latomaa@gavle.se 

Barnbibliotekarie, förskoleåldern, program
Annelie Lindeborg Ojamäe
annelie.lindeborg-ojamae@gavle.se

Bibliotekarie
Erik Lindroos (vik.)
erik.lindroos@gavle.se 

Bibliotekarie, talböcker, Boken kommer hem till dig
Marie Persson, telefon 026-17 72 09
marie.persson@gavle.se

Bibliotekarie, unga och unga vuxna
Charlotte Strand
charlotte.strand@gavle.se 

Barnbibliotekarie
Josefine Tham, 
josefine.tham@gavle.se 

Bibliotekarie, programsamordnare
Claes Wallgren, telefon 026-17 29 46
claes.wallgren@gavle.se 

Biblioteksassistent, tidningar och tidskrifter
Meit Åhlén, telefon 026-17 94 34
meit.ahlen@gavle.se

Biblioteksassistent, barn och unga, kravhantering
Anna Östlund
anna.ostlund@gavle.se

Enhetschef, Stadsbiblioteket

Erica Embretsen Almer, telefon 026-17 97 96
erica.embretsen.almer@gavle.se

EU-information, Europa Direkt Gävle

Verksamhetsansvarig
Anna Lundström, telefon 026-17 94 07, 073-079 82 53
anna.lundstrom@gavle.se

Vaktmästare

Telefon 026-17 94 13
Mikael Eriksson, mikael.eriksson@gavle.se
Mona Gabrielsson, telefon 070-414 07 20, mona.gabrielsson@gavle.se
Jan Sjödin, telefon 070-414 07 36, jan.sjodin@gavle.se

Närbibliotek (bibliotek i stadsdelarna)

Andersberg bibliotek

Telefon 026-17 24 62

Biblioteksassistent
- Henrik Halvarson, henrik.halvarson@gavle.se
Bibliotekarie - Jonna Stenlund, jonna.stenlund@gavle.se
Bibliotekarie - Anna-Karin Styf, anna-karin.styf@gavle.se 

Bergby bibliotek

Telefon 026-17 72 75
Bibliotekarie
- Sara Karlberg, sara.karlberg@gavle.se

Bomhus bibliotek

Telefon 026-17 94 77
Bibliotekarie -
Nina Kala, nina.kala@gavle.se  
Bibliotekarie - Lilian Samuelsson, lilian.samuelsson@gavle.se
Biblioteksassistent - Inga-Lena Sundström, inga-lena.sundstrom@gavle.se

Forsbacka bibliotek

Telefon 026-17 94 68
Biblioteksassistent
- Lis-Marie Gund, lismarie.gund@gavle.se

Hedesunda bibliotek

Telefon 026-17 94 43
Bibliotekarie -
Emelié Aspenfeldt, emelie.aspenfelt@gavle.se

Hille bibliotek

Telefon 026-17 94 20
Bibliotekarie - 
Maria Berglind Wallmomaria.berglind-wallmo@gavle.se

Sätra bibliotek

Telefon 026-17 94 74
Bibliotekarie -
Sara Hagström Andersson, sara.hagstrom@gavle.se 
Biblioteksassistent
- Bakhtiar Rahim, bakhtiar.rahim@gavle.se

Valbo bibliotek

Telefon 026-17 94 80
Biblioteksassistent - Mia Malmberg, maria.malmberg-andersson@gavle.se
Bibliotekarie - Helena Näslund, helena.naslund@gavle.se
Bibliotekarie - Therese Olsson, therese.olsson@gavle.se

Enhetschef, närbiblioteken

Annika Eliasson Faxén
annika.eliasson_faxen@gavle.se

Bibliotekschef

Petra Jonsson, telefon 026- 17 94 03
petra.c.jonsson@gavle.se

Tipsa andra om den här sidan

Senast granskad 2017-03-22