Eclipse
Med hundratals miljoner streams i bagaget har Eclipse under de senaste åren vuxit till att bli ett av Sveriges största rockband. Tidigare i år sålde dom ut Pustervik i Göteborg såväl som Whisky A Go Go i Los Angeles.
Efter ett minst sagt intensivt år innefattande bland annat två vändor i USA, lika många i UK, gig i Mexiko och på Bahamas är det dags för Eclipse att återvända till svenska scener igen.
Victor Crusner, bandets bassist:
“Alltså vi MÅSTE börja planera turnerandet bättre. Nu gör vi alltså USA, Mexiko och Spanien för att slutligen landa i Gävle fyra veckor senare!? Vem drog den här rutten? Missförstå mig inte, gigen i Gävle är ALLTID kanon, men det måste finnas ett enklare sätt att ta sig dit? Nåväl, packa undan Mästerkock-köket men behåll ditt svarta förkläde. Vi ses på Gasklockorna 3 oktober!”
Hålltider:
18.00 – Restaurangen öppnar
19.00 – Stora Gasklockan öppnar
20.00 – Support
21.15 – Eclipse
23.00 (cirka) – Konserten avslutas
Åldersgräns:
18 år
Övrigt:
Det är inte tillåtet med väskor större än 40x40x20cm. Väskor kommer att kontrolleras.
Se meny och boka bord: