Påsklov på Järnvägsmuseet

21 april 2025, 11.00, Järnvägsmuseet

Tillbaka till kalendariet

Påsklov på Järnvägsmuseet

Påsklovet bjuder på modellbygge i alla dess former. Allt från att utmana kompisar och familj i ett påskuppdrag i museets utställningar, till att kolla på modelljärnväg och träffa kända modell- och byggare av LEGO® i olika workshops.

Modelltema på Järnvägsmuseet

Modellbyggare finns på plats under påsklovet liksom deltagare från LEGO® Masters Sverige. Modellbyggarna Jörgen Edgar och Olle Frykmo gästar museet och Emma Friman Browne, vinnare av LEGO® Masters Sverige 2022, visar bland annat upp en modell i LEGO® av Storviks stationshus som finns att se under hela lovet. I hall 6 byggs en värld i LEGO® upp medan du ser på. På annandag påsk blir det en miniutställning av LEGO® med järnvägstema samt workshops i CAD i LEGO®.

Järnvägsmusei Vänner finns på plats alla dagar för att visa upp sitt nya byggprojekt som är en modelljärnväg för Järnvägsmuseet. Kika på två av Kajsa Hedlings historiska stationshus som kommer att finnas med i den slutgiltiga modelljärnvägen som börjar byggas i höst. Järnvägsmusei Vänner visar även upp en stor moduljärnväg i hall 1, där du också kan se modellen ”Lena Arena” från förra årets julkalender som Kajsa gjort.

Har du något modellok som behöver reparation eller översyn till låg kostnad? Lämna in hos Lokdoktorn!

Påsklovsöppet 12–21 april klockan 11.00–17.00. Läs mer om programmet på vår hemsida.

Eventinformation

Det här evenemanget är inte skapat av Gävle kommun. Kontakta arrangören om du har synpunkter på innehållet eller använd formuläret rapportera evenemang.